środa, 29 kwietnia 2015

Powikłania medyczne: odleżyny




Odleżyny są jednym z największych problemów dla osób sparaliżowanych. Niezależnie od tego czy poruszają się oni na wózku inwalidzkim czy też są przykuci do łóżka. W każdym przypadku jest to bardzo poważny problem, który może doprowadzić nawet do śmierci. Nie należy tego w żaden sposób bagatelizować i walczyć z tym za pomocą wszelkich dostępnych środków. Przed podjęciem walki powinniśmy jednak dokładnie zrozumieć istotę tego zjawiska, czyli w jaki sposób one powstają, czym naprawdę są oraz jak można je leczyć.

Krążenie krwi


Osoba, która nie może się samodzielnie poruszać jest narażona na pogorszenie się krążenie krwi. Jak wiadomo jest ona odpowiedzialna głównie za transport tlenu, który wiąże się z cząsteczkami hemu (żelaza) w hemoglobinie. Jeżeli krążenie ustaje to komórki ciała nie mogą zostać natlenione i zwyczajnie obumierają. Jeżeli dochodzi jeszcze ucisk na tkanki miękkie (np. poprzez dociśnięcie jej do kości podczas leżenia w jednej pozycji) to obszar ten w znacznym stopniu narażony jest na powstanie martwicy. Są to właśnie odleżyny, które niestety bardzo ciężko jest leczyć. Problemem jest to, że rana powstaje tak naprawdę od środka i jest to martwica. Konieczne jest więc usunięcie takiej tkanki, aby mogła się ona zabliźnić. W medycynie używa się wielu różnych sposobów w tym np. usuwanie zmian za pomocą larw.

Profilaktyka


Najważniejsza jest jednak profilaktyka. Zmiany takie jak odleżyny nie muszą wcale powstawać. Wymaga to jednak pracy ze strony opiekunów, którzy powinni dbać o zmianę pozycji chorego co minimum dwie godziny. W ten sposób odleżyny nie będą powstawały, ponieważ nie będzie ciągłego ucisku na tkanki miękkie. Pomocna jest też poduszka przeciwodleżynowa, której mogą używać osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Stabilizują pozycję ciała, powodują równomierne rozłożenie ciężaru ciała i zmniejszają ucisk na poszczególne punkty. W przypadku osób leżących stosuje się specjalistyczne materace, które za pomocą kompresora mogą zmieniać swój kształt zmniejszając ucisk automatycznie co pewien czas.

1 komentarz: